Skąd biorą się pluskwy w domu/mieszkaniu?

Pluskwy łóżkowe jako częsty gość w domach

Istnieje ogólne przekonanie, że wszelkiej maści pasożyty pojawiają się w miejscach zaniedbanych, brudnych, o niskim standardzie sanitarnym. Niestety jest ono błędne w przypadku pluskwy domowej (łac. Cimex lectularius), popularnie zwanej też pluskwą łóżkową.

Czym są i skąd się biorą pluskwy w domu?

Pluskwy to gatunek owada, który żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, a najbardziej upodobał sobie człowieka – swojego żywiciela wyczuwa po zapachu lub temperaturze ciała. Może więc pojawić się wszędzie, gdzie znajdzie dogodne warunki bytowania, czyli po prostu w miejscach, w których często przebywają ludzie - blokowiska, hotele, szpitale, schroniska, publiczne środki transportu, itp. Przenosimy je na wierzchniej części naszej odzieży, w meblach lub innych artykułach kupionych z drugiej ręki, czy choćby w walizce po powrocie z wakacji. Pluskwy mogą też przemieszczać się samodzielnie - dzięki małym haczykom u stóp poruszają się po nierównych i pionowych powierzchniach. Dlatego bardzo ważne, by znaleźć i zabezpieczyć nieszczelności naszego mieszkania (pęknięcia, otwory w ścianach i sufitach, szczeliny pod drzwiami i przy oknach). Miejsca, w których pluskwy najczęściej przebywają już po „zagoszczeniu” w domu żywiciela są zwykle trudno dostępne – owady w ciągu dnia chowają się w szparach i szczelinach mebli, otworach w gniazdku, drewnie, pod tapetą, za obrazami i lustrem, na zasłonach i firankach. Ponieważ, żerują w nocy często można znaleźć je w zagnieceniach materaca czy kanapy – miejscu, gdzie zwykle śpimy.

Jak rozpoznać pluskwę domową albo jej jaja?

Ciało pluskwy domowej ma niewielki rozmiar (ok 4 – 6 mm długości i 3 mm szerokości), owalny, płaski kształt i jest żółto brunatne (po pożywieniu krwią zmienia barwę na ciemnobrązową).

  • Trzy pary zwinnych, zakończonych haczykami odnóży ułatwiają insektom poruszanie się i wczepianie w ciało żywiciela.
  • Pluskwy posiadają też gruczoł produkujący oleisty płyn, którego zapach często przypomina kolendrę siewną lub gnijące maliny.

Tego rodzaju woń często pomaga w rozpoznaniu, czy w domu zasiedliły się pasożyty. Obecność pluskiew zdradzają także beżowe lub białe plamki na różnych powierzchniach, w ciemnych szczelinach – to jaja, których dorosła samica składa ok. 200 – 500.

Ugryzienie pluskwy - jak wygląda?

Pluskwy domowe żerują nocą, najczęściej między 00:00 a 3:00 nad ranem, kiedy większość ludzi głęboko zasypia. Na ciele ofiary przebywają tylko do momentu zaspokojenia głodu, po pożywieniu wracają do swoich kryjówek. Ponieważ ślina insektów zawiera specyficzne, znieczulające enzymy ich ugryzienia są bezbolesne, a sama ofiara dowiaduje się o nich najczęściej dopiero po przebudzeniu. Miejsca po ukąszeniach swędzą i są zaczerwienione, czasem na skórze występuje wypukły obrzęk. Ugryzienia zwykle występują w grupach – na ciele zostaje kilka śladów w niewielkiej odległości. Zdarza się że ukąszenia pluskwy nie powodują żadnych symptomów (zależy to od indywidualnych właściwości organizmu człowieka), ale istnieje też ryzyko pojawienia bolesnego rumienia wokół ugryzienia lub zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (choć nie ma na to jeszcze potwierdzonych badań).

Jak leczyć ugryzienie pluskiew?

Zdarza się, że ślady po ugryzieniu pluskiew znikają samoistnie w przeciągu 1 – 2 tygodniu. Należy tutaj pamiętać o zachowaniu higieny i nie drapaniu śladów, żeby nie powodować infekcji. Trudniejsze przypadki wymagają konsultacji z lekarzem – wówczas stosuje się leki mające zmniejszyć uczucie świądu, antybiotyki lub miejscowe maści antybakteryjne – w zależności od ogólnego stanu pacjenta.

Profilaktyka – jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwami?

Ponieważ zauważenie pluskiew podczas przenoszenia jest raczej niemożliwe, należy postawić na działania profilaktyczne. Podstawą jest dokładna i regularna inspekcja mieszkania - częste sprawdzanie materacy, zagłówków, szczelin w meblach i innych miejsc, w których bytują owady na pewno pomoże. Warto też sprawdzić mieszkanie w celu znalezienia potencjalnych nieszczelności i zamknąć wszelkie możliwe drogi, którymi insekty mogłyby dostać się do naszego domu np. od sąsiadów.

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Pluskwy są wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego w niektórych przypadkach do ich usunięcia może wystarczyć upranie i wysuszenie pościeli i materaca w temperaturze pow. 60° C (dotyczy to oczywiście wszystkich innych artykułów z materiału, które można uprać, a na których zlokalizowaliśmy pluskwy). Tutaj z pomocą przyjdą urządzenia takie jak myjka parowa – dezynfekcja kanap, materiałowych poszyć na krzesłach, czy innych meblach za pomocą pary o wysokiej temperaturze pomoże pozbyć się insektów. Na rynku dostępne są specjalne, antybakteryjne pokrowce, w których można umieścić uprane wcześniej materace i ubrania. Podczas odpluskwiania przydatny będzie też odkurzacz – za jego pomocą warto oczyścić wszelkie szczeliny w drewnianych podłogach, miejsca wzdłuż listew przypodłogowych, pęknięcia w ścianach, ramy łóżka i mebli. Po odkurzaniu należy zabezpieczyć filtr i worek i usunąć z mieszkania, by pluskwy nie wydostały się na zewnątrz. Trudniejsze przypadki będą wymagały użycia środków owadobójczych. Taki asortyment dostępny jest w sklepach ogrodniczych i z chemią domową – wystarczy prosić o preparat na odpluskwianie. Użycie tego rodzaju środków wymaga wcześniejszego, dokładnego zapoznania się z instrukcją, nie tylko, by poprawnie zaaplikować preparat – niektóre z nich mogą być szkodliwe dla zwierząt, dzieci, a czasem także dorosłych. Niestety tego rodzaju „domowe sposoby” walki z pluskwami mogą okazać się nieskuteczne, jeśli stadium zagnieżdżenia insektów jest bardzo zaawansowane. Wówczas konieczna jest pomoc specjalisty. Wiąże się to z większymi kosztami, ale może okazać się konieczne – jeśli nie usuniemy pluskiew dokładnie, problem szybko powróci. Profesjonalne firmy stosują metody chemiczne (np. oprysk, opylanie, zamgławianie, odymianie) lub fizyczne (będące bardziej ekologicznymi – np. ogrzewanie parą wodną, wymrażanie suchym lodem, wytrzepywanie).

 

0
Feed

Zostaw komentarz