Rybiki cukrowe w mieszkaniu, w kuchni i łazience

Rybiki cukrowe w domu, w łazience

Rybiki cukrowe to niewielkie, ładnie ubarwione, pierwotne bezskrzydłe owady. Można je spotkać zarówno w domach, jak i w naturze. Rybiki są częstymi mieszkańcami kuchni i łazienek.

Rybiki najczęściej żyją w ciemnych i wilgotnych miejscach, w otoczeniu człowieka. Natomiast żyjące w naturze przerzutki najczęściej spotyka się pod korą drzew i kamieniami, potocznie zwane są szczypawkami. Te dwie grupy prymitywnych owadów były do nie dawna traktowane jak jeden rząd szczeciogonki.

Bardziej współczesne badania sugerują jednak, że ich podobieństwo jest tylko powierzchowne i w rzeczywistości reprezentują dwie dość odległe od siebie linie ewolucyjne owadów. Obecnie uważane są jedynie za rzędy żyjących współczesnie owadów pierwotnie bezskrzydłych. Są to najbardziej prymitywne i najstarsze spośród żyjących dziś grup gatunków owadów.

Skąd wzięły się rybiki cukrowe

Rybiki trafiły do Europy z tropików, stąd też upodobanie do cieplych i wilgotnych miejsc. Występują w domach, piekarniach, piwnicach i innych ciepłych i dość wilgotnych pomieszczeniach, gdzie można łatwo znaleźć pożywienie. Najbardziej optymalna wilgotność powietrza dla rybików wynosi 60%.

Jak wyglądają rybiki cukrowe i jakie są charakterystyczne zachowania rybików

Rybiki cukrowe prowadzą nocny tryb życia i nie lubią światła. W naszym kraju najłatwiej spotkać synatropijne rybiki cukrowe. Są to nieszkodliwe owady i najłatwiej zobaczyć je można wieczorem. Jest to srebrzysty, bezskrzydły owad o dlugości od 13 do 25 mm. Posiada długie nitkowate czułki. Przy końcu odwłoka posiada trzy odstające krótkie szczecinki. Bardszo szybko rozbiegaja spłoszone się przy nadejściu człowieka. Owady te żyją około czterech lat a samica jednorazowo może złożyć dwadzieścia jaj. Błędnie uważa się, że rybiki lubią urzędować tylko w starych blokowiskach, kamienicach oraz tam, gdzie panuje brud. Brak wentylacji i dostępu do świeżego powietrza, wilgotne miejsca (nieszczelne rury, syfony łazienkowe) wilgotne mopy, szmaty i ścierki pozostawione na podłodze szczeliny między kafelkami pod wannami są to miejsca, gdzie rybiki najczęściej szukają schronienia.

Jak zwalczać rybiki cukrowe?

Można je spotkać praktycznie wszędzie. Z tego powodu warto dowiedzieć się jak ewentualnie domowymi sposobami można sobie z nimi poradzić.

Dla rybików ostre zapachy to zmora, której nie znoszą to rozmaryn, miłobądz czy cynamon. W miejscach zaognionych przez rybiki można posmarowac je sokiem z cytryny i położyć obok kulki lawendowe na mole. Można wysmarować tackę tekturową klejącą substancją lub położyć na podłodze taśmę lakierniczą lub malarską.

Przed próbą zwalczenia rybików trzeba przeprowadzic gruntowne porządki. Najlepiej wyczyścić podłogi, szafki, szuflady oraz wszystkie miejsca i zakamarki, gdzie jest brudno. Warto usunąć resztki jedzenia oraz osuszyć zawilgotnione miesca lub wycieki wody oraz nieuszczelnione syfony. Warto dobrze wyczyścić, gdyż rybiki przeżyją nawet rok bez pożywienia. Zalecamy też, aby połamane, popękane kafelki, podłoga, naprawic przez uszczelnienie lub poklejeniem ubytków.

Najskutecziejszym sposobem usunięcia rybików, oprócz osuszania, sprzątania i wietrzenia, jest dezynsekcja przeciwko owadom hydrofilowych, czyli owadów, które lubią wodę oraz wilgoć.

Zachowania i pokarm rybików w mieszkaniu

Ulubiony pokarm rybikow cukrowych to produkty, które zawierają skrobię i inne polisacharydy oraz kleje organiczne lub resztki naszego pokarmu, cukry, martwe owady. Zdolność trawienia celulozy umożliwia pożywianie się papierem oraz drewnem. Dlatego też uważane są za szkodniki, bo pożerają ksziążki. Rybiki zdolne są do przeżycia koło roku bez pokarmu. Choć są odpowiedzialne za zanieczyszczanie pokarmu nie roznoszą żądnych chorób. Mają swoich naturalnych wrogów należą do nich skorki pospolite, pareczniki oraz pająki.

Z całego świata opisano do tej pory nie co poad pięcset gatunków przepustek. Naszym kontynencie występuje ponad dwiescie gatunków co tylko koło pięciu mozna spotkać w naszym kraju.

Zadzwoń i umów się na dezynsekcję 534 534 312

0
Feed

Zostaw komentarz