Magazyny w Bydgoszczy oraz dodatki do żywności - dezynsekcja prewencyjna oraz deratyzacja prewencyjna

Prewencyjna dezynsekcja i deratyzacja w magazynach z żywnością

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem odpowiadasz za żywność, którą przechowujesz, produkujesz, przetwarzasz lub wprowadzasz do obrotu. Powinieneś więc dołożyć wszelkich starań, by Twoje produkty były bezpieczne, w tym wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Niestety miejsca, w których gromadzi się artykuły spożywcze, czyli magazyny i hale są szczególnie narażone na inwazję szkodników takich jak owady latające, biegające, czy gryzonie. Tylko organizacja i wdrożenie działań prewencyjnych, w tym regularne inspekcje i monitoring szkodników, a w razie potrzeby właściwa dezynsekcja i deratyzacja pozwolą na skuteczną ochronę danego obiektu przed owadami i gryzoniami. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Zespół DDD - podejmujemy współpracę z różnymi firmami z branży spożywczej świadcząc usługi mające na celu ochronę Twojego obiektu przed szkodnikami

Składowana żywność przyciąga całe kolonie owadów i gryzoni, które nie tylko zjadają i zanieczyszczają produkty, ale mogą też powodować ogromne uszkodzenia w instalacji lub konstrukcji samych budynków. Innymi słowy ich obecność stanowi poważne zagrożenie zarówno dla konsumentów artykułów, które były przechowywane w zainfekowanym magazynie, ale także pracowników danego obiektu, którym należy zagwarantować odpowiednie warunki i higienę pracy. Zwalczanie szkodliwych owadów i gryzoni to obowiązek sanitarny, regulowany restrykcyjnymi przepisami krajowymi i unijnymi. Stanowi część systemów GHP (Dobra Praktyka Higieniczna) i HACCP (Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli), które są obligatoryjne praktycznie dla wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem spożywczym. Jako firma, która od lat specjalizuje się w usługach z zakresu dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji oferujemy naszym klientom stałą współpracę – wdrażamy działania prewencyjne, które mają na celu ochronę obiektów przed inwazją szkodników oraz monitorowanie ich obecności, a także czynności interwencyjne – czyli natychmiastową reakcję w przypadku pojawienia się owadów lub gryzoni. Metody, które stosujemy są dobierane indywidualnie w zależności od rodzaju, wielkości i rozkładu obiektu oraz oczywiście gatunku szkodników, ale co najważniejsze – bezpieczne. Przeprowadzamy dezynsekcję i deratyzację w lokalach z szeroko pojętej branży spożywczej, między innymi w firmach produkujących i składujących w magazynach dodatki do żywności lub żywność, magazynach na żywność przetworzoną, halach produkcyjnych, hurtowniach z produktami w opakowaniach lub warzywami i owocami, barach, restauracjach, pubach, sklepach wielkopowierzchniowych, marketach, itd.

Czym jest dezynsekcja prewencyjna?

Dezynsekcja w ogólnym rozumieniu to wszelkie działania mające na celu likwidację szkodliwych owadów za pomocą środków fizycznych, mechanicznych lub chemicznych. Często (ale nie słusznie) ma charakter incydentalny – jest przeprowadzana po tym, jak insekty pojawiły się już w danym obiekcie. Niestety takie doraźne zabiegi generują wyższe koszty, zwłaszcza jeśli chodzi o duże powierzchnie magazynowe – owady w ciągu dnia przebywają w swoich kryjówkach i zostają wykryte dopiero w momencie, gdy ich populacja jest już bardzo duża. Zdecydowanie taniej będzie zastosować wcześniej działania profilaktyczne, które zminimalizują ryzyko, że insekty zagoszczą w Twoim magazynie, hali, hurtowni, czy sklepie. Tego rodzaju dezynsekcja prewencyjna powinna rozpocząć się od wywiadu (w czasie którego pracownik firmy DDD ustali m.in. czy, a jeśli tak, to kiedy, gdzie i jakie szkodniki były widziane) oraz inspekcji wizualnej (dzięki której określi najbardziej krytyczne miejsca, czyli takie, w których mogą pojawić się insekty, a jeśli już się pojawiły - oszacuje liczebność populacji). W dalszej kolejności pracownik DDD zabezpiecza wszelkie drogi, którymi owady mogłyby dostać się do obiektu, np. szyby i klatki wentylacyjnych (czasem wykłada środki owadobójcze jak proszki i żele w nieszczelnościach budynku, zwłaszcza jeśli dezynsekcja była już prowadzona w sąsiednich lokalach) i rozkłada pułapki, które posłużą w przyszłości monitorowaniu obecności owadów (zwykle są to pułapki lepowe na owady biegające, lampy owadobójcze lub pułapki feromonowe). W ramach monitoringu owadów takie urządzenia są regularnie sprawdzane i czyszczone lub wymieniane. W przypadku zaobserwowania, że populacja owadów się powiększa, natychmiast przeprowadzone zostają działania interwencyjne, mające na celu ich likwidację, a później wywiezienie i utylizację szkodników.

Czym jest i jak działa deratyzacja prewencyjna?

Deratyzacja, w odróżnieniu od dezynsekcji skierowana jest przeciwko szkodliwym gryzoniom – najczęściej szczurom i myszom, które zwalcza się za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych. Ponieważ jednak większość gryzoni rozmnaża się w zastraszającym tempie, podobnie jak w przypadku owadów warto postawić na profilaktykę (często zresztą firmy decydują się na zintegrowane działania – plan, który ma chronić magazyny spożywcze od razu przed owadami jak i gryzoniami). Deratyzacja prewencyjna też opiera się na szczegółowym wywiadzie z pracownikami oraz inspekcji obiektu, na podstawie których określa się miejsca, w których należy rozłożyć stacje deratyzacyjne. Późniejszy monitoring szkodników obejmuje m.in. wymianę trutek w stacjach deratyzacyjnych, czyszczenie i dezynfekcję stacji, wymianę uszkodzonych urządzeń, kontrolę pułapek żywołownych i wymianę preparatów, szkolenia dla wyznaczonych pracowników firmy w zakresie rozpoznawania oznak występowania szkodników i chorobotwórczych patogenów, które roznoszą oraz działania interwencyjne, w przypadku zaobserwowania, że populacja się powiększa.

Dlaczego tak ważne są działania prewencyjne zwłaszcza w przypadku magazynów pod wynajem i magazynów żywności?

Magazyny żywności (zarówno te własnościowe, jak i wynajmowane) to istny raj dla wszelkiej maści szkodników – składowana w nich żywność stanowi łatwy łup, a sam budynek daje ciepło i schronienie. Niestety ich obecność stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - gryzonie i insekty wyrządzają bezpośrednie straty w żywności poprzez zjadanie produktów i niszczenie opakowań, powodują też jej skażenie odchodami, moczem, sierścią i krwią, które zawierają patogeny. Te z kolei wywołują u ludzi groźne choroby inwazyjne i zakaźne, m.in. schorzenia biegunkowe, toksoplazmozę, wściekliznę, tyfus, dur brzuszny, cholerę, gruźlicę czy salmonellozę. Oczywiste jest, że żywność skażona w ten sposób nie może trafić na rynek, musi zostać wycofana, co niesie za sobą ogromne straty dla przedsiębiorcy. Dodatkowo gryzonie niszczą konstrukcję budynków, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, przegryzają sprzęt i wyposażenie i mogą być przyczyną pożaru. Żeby uniknąć tego rodzaju problemów właściciele i kontrahenci wynajmujący magazyny w celu przechowywania lub przetwarzania żywności powinni wcześniej zadbać o ich zabezpieczenie właśnie poprzez działania prewencyjne z zakresu dezynsekcji i deratyzacji.

Jakie gryzonie podlegają procesowi deratyzacji?

Deratyzacji podlegają wszelkie szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi gryzonie. Te najpopularniejsze i najczęściej żerujące w magazynach żywności to oczywiście szczury i myszy, ale zdarzają się także kuny, krety czy nornice.

Jakie insekty można usunąć i zwalczyć podczas procesu dezynsekcji właściwej lub prewencyjnej?

Dezynsekcja właściwa i prewencyjna skierowana jest przeciwko szkodliwym owadom, zarówno biegającym jak i latającym, min. karaluchom, prusakom, rybikom, muchom, molom spożywczym, komarom, pchłom, wszom, mrówkom, pluskwom, szubakom, gryzkom, itd.

Prewencyjne działania DDD na obszarze Bydgoszczy i okolic

Firma DDD Hemmerling wykonuje profesjonalną dezynsekcję i deratyzację właściwą i prewencyjną na terenie całej Bydgoszczy i okolic m.in. Koronowo, Nakło, Inowrocław, Grudziądz, Łabiszyn, Żnin, Toruń, Włocławek, Solec Kujawski.

0
Feed

Zostaw komentarz