Kuna leśna w środowisku ludzkim powoduje zniszczenia, przegryza przewody w samochodach i zabija kury

Kuna - uroczy ssak i doskonały myśliwy, który przegryza osłony i przewody w samochodach i niszczy otoczenie człowieka

Kuna to uroczy puszysty ssak należący do rodziny łasiczkowatych, który jest utalentowanym i żądnym krwi myśliwym. Zwierzęta należące do tego gatunku są nieduże, ale bardzo sprytne i zwinne, czym dorównuja kotom. Powodują one bardzo wiele zniszczeń w otoczeniu człowieka, w domach, kurnikach, gospodarstwach, ale również w samochodach, garażach i magazynach.

Kuna pojawiła się na świecie przed wszystkimi współczesnymi drapieżnikami. Kuna zamieszkuje wszystkie kontynenty od arktyki po klimat tropikalny. Zwierzęta te prowadzą nad drzewny tryb życia i dzieląją sie na dwa rodzaje kuny i łasiczki.

Kuna leśna to najczęstszy gość domów i samochodów

Zidentyfikowano osiem gatunków kun najbardziej znana jest kuna lesna. Ten drapieżnik ma długie ciało i wyposażone jest w piękne puszyste futro uważane za bardzo cenne. Zwierze te wyglada na spokojne miłe łagodne i nieszkodliwe ale pozory w tym przypadku niestety mylą ponieważ jej nastawienie do innych zwierzat np. ptaków, gryzoni, innych zwierzat a nawet do ludzi jest wrogie. Dlatego też radzimy wszystkim, którzy beda mieli bliski kontakt z kuną, o ostrożnośc oraz rozwagę. Kuna wyposażona jest w piękny puszusty ogon, który przekracza ponad piedziesiąt procent długości całego ciała. Ogon kuny służy za ozdobe oraz utrzymuje balans i równowagę ciała przy skoku lub wspinaniu się po drzewach, gałeziach, budynkach, dachach poddaszy i innych elementów.

Cztery krótkie łapy i stópki pakryte są futrem. Ułatwiają one szybkie i zwinne przemieszczanie, zwłaszcza zimową porą po pokrywie śnieżnej i pokrywie lodowej. Jej tylne łapy posiadają pięć palców i wygięte pazurki. Kuna wielkościa przypomina sporego kota. Długosc ciała tego drapieżnika wynosi od trzydziestu czterech do piedziesieciu siedmiu cm, natomiast długość ogona od siedemnastu do dwudziestu dziewięciu cm. Kuna lesna woli żyć i polowac na drzewach niż jakikolwiek przedstawiciel tego rodzaju. Z bardzo dużą łatwościa wspinają sie po gałęziach, drzewach ogon wykozystują w trudnych sytuacjach utrzymuje on rownowage i balansuje cialem a przy skokach z dużej wysokości działa jak spadochron.

Kuny to urodzeni akrobaci oraz myśliwi

Kuny uwielbiaja wszelkiego rodzaju akrobacje i skoki, niczym gimnastyczne dlatego młode praktycznie spedzaja bardzo duzo czasu na takich zabawach. Ze wzgedu na kolor i piekne futro kun, bardzo często padają ofiarami polowań. Kunie niezbedne do życia są lasy. Niestety człowiek przyczynia się do tego, że gatunek ten w wielu regionach znalazł się na wyginięciu. Kuny posiadają rozlegle siedliska, które obejmują wszystkie kontynenty.Istnieje długie menu zwierzad którymi mkuna żywi się zaczynając od ślimaków, a kończąc na zającach czy jeżach. Padliną też nie pogardzi. Zmysły węchu, słuchu i wzroku są doskonale wykrztałcone co pomaga w polowaniu. Kuny zabijają swoje ofiary gryząc w tył głowy łamiac przy tym kręgi szyjne. Swój język wykorzystują zwijając go w rurkę i wysysają krew jeszcze żywej ofiary. Dobrze rozwiniete elastyczne ciało pozwala skakać na wierzchołki drzew na odległość przekraczającą trzy metry. Ulubioną ofiarą kuny są inne zwierzęta leśne na przyklad wiewiórki, ktore bardzo czesto złapane są we własnej dziupli. Natomiast drugim sposobem jest długa i uparta gonitwa z gałezi na gałąź.

Kuny polują i niszczą tuż obok ludzi

Często kuny nie znają umiaru i atakują nawet większych od siebie przeciwników, w tym człowieka. W gospodarstwach rolnych najbardziej cierpią na wizycie tego drapieżnika kury. Warto wspomnieć, że kuna po zabiciu kur układa je w rzędzie, ale nie je ich mięsa. Bardzo często zdarza sie, że kuny wyrządzaja dużo szkód w samochodach. Przyciąga je ciepło oraz zapach silników. Przegryzają kable, przewody, wężyki oraz wygłuszenia silników przy czym zostawiaja swoj specjalny znak, aby inne osobniki wiedziały, że to terytorium jest już zajete.

Jak pozbyć się kun leśnych oraz łasic

Wobec tego stworzono różnego rodzaju odstraszacze na przyklad repelenty. Są to środki odstraszające - odstraszacze na organizmy żywe, ze związkiem chemicznym, urządzenia generujące swiatło lub dźwięki. Mają one za zadanie odstraszanie danego gatunku zwierzęcia, ktorego chcemy się pozbyć lub odstraszyć. Stosuje sie też klatki zapadkowe różnej wielkości, do której może kuna wejść z dwóch stron. Złapanie kuny do pułapki nie jest takie proste. czasami trzeba duzo cierpliwosci poniewaz kuna moze sie zrazic do niej więc bedzie omijać pulapke.

Pamiętajmy, że jak odłowimy takiego zwierzaka to powinniśmy założyć na klatkę koc lub coś podobnego, żeby się nie denerwowała. Stosuje się też odstraszacze zapachowe, które można zakupić w sklepach z artykułami ogrodniczymi lub myśliwskimi. Preparat ten wlewamy do opryskiwacza ręcznego i rozprowadzamy go pod ciśnieniem na poddaszu lub strychu, żeby kuny juz do nas nie wróciły. Preparat ten nie zabija kun, on je poprostu otumania i odstrasza, ale drapieżnik ten dalej prowadzi dalej swój codzienny tryb życia. Kuna może powróć do pomieszczenia, gdzie było opryskane odstraszaczem i zobaczyć czy nadal ten zapach jest. Jeżeli czuje, że ten zapach nadal jest porostu ucieka. Nie zawsze się to sprawdza nawet przy najleprzym sprzęcie, ale trzeba mieć dobrą technikę i tak zwanego nosa, żeby problemu się pozbyć. Bywają takie przypadki, że kuna, która wejdzie na poddasze lub strych, który jest ocieplony watą lub podobnym materiałem to można się spodziewać, że wyrządzi duże szkody poprostu demolując to ocieplenie. W sezonie jesiennym kuny spożywają owoce i orzechy crzym uzupełniają niedobór witamin i minerałów.

Kuna leśna przemieszcza się, poluje i niszczy przede wszystkim nocą

Kuna lesna wykorzystuje na swoje legowiska dziuple po ptakach, wiewiórkach oraz nory po innych zwierzętach. Drapieżnik ten prowadzi nocny tryb życia szukając pożywienia od zmierzchu do świtu, a w dzień śpi.Najczęściej w okolicach domostw ludzkich oraz w samochodach pojawiają się w środku nocy, szukają miejsc do zabawy, pożywienia oraz ciepłych miejsc odpoczynku. Dlatego tak często wybierają okolice silnika samochodowego.

Łasicowate drapieżniki żyja średnio od dziesięciu do piętnastu lat ,czasami udaje się im osiągnać do dwudziestu lat. W jednym miocie kuna może mieć od trzech do ośmiu młodych. Po czterech miesiacach młode są już zdolne, aby żyć samodzielnie, ale jeszcze przez pewien okres są z matką.

Kuny komunikują się między sobą mruczeniem a młode wydają dźwięki podobne do świergotu ptaków.

Kuny to szkodniki, które powodują olbrzymie zniszczenia w domostwach oraz w samochodach. Zachęcamy do kontaktu 534 534 312 oraz zabezpieczania się przed niechcianymi gośćmi - deratyzacja.

0
Feed

Zostaw komentarz