Kopiec kreta i deratyzacja jako jedyna skuteczna metoda pozbycia się kreta z działki

Krety atakują mój ogródek - jak się pozbyć kretów z działki?

Kret żyjący w Twoim ogrodzie lub na działce może być sporym utrapieniem. Drąży w ziemi korytarze, uszkadzając przy tym system korzeniowy roślin, o które tak skrupulatnie starasz się dbać. Dodatkowo – wyrzucana podczas drążnia ziemia tworzy na trawniku nieestetycznie wyglądające kopce. W artykule poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na walkę z tym szkodnikiem.

Z życia kreta – cechy charakterystyczne i zwyczaje

Powszechnie występującym w Polsce kretem jest kret europejski – to niewielki, osiągający od 11 do 20 cm długości i 120 g krępy ssak o ciemnoszarym lub aksamitnie czarnym futrze. Tylko różowy pyszczek szkodnika pozostaje nieowłosiony. Krety posiadają parę niewielkich oczu (o średnicy ok 1mm), które z uwagi na tryb życia zwierzęcia uwsteczniły się w drodze ewolucji (m.in. stąd przekonanie, że krety są ślepe) - najprawdopodobniej jednak nadal reagują na światło i ruch. Uszy kretów są cofnięte w głąb czaszki i nie posiadają małżowin zewnętrznych, zostały dodatkowo wyposażone w specjalne włosy, które zamykają otwory słuchowe. Podstawowymi zmysłami zwierzęcia są więc świetny węch i wrażliwy dotyk, które bez wątpienia ułatwiają życie pod ziemią. Do atutów kreta należą także silne, łopatowate łapy z pazurami zgiętymi do tyłu, szczególnie przednie ze zredukowanymi kośćmi przedramienia – zostały idealnie przystosowane do kopania podziemnych tuneli.

Krety są drapieżnikami. Odżywiają się dżdżownicami, larwami owadów i mniejszymi kręgowcami. Tunele, które szkodniki wykopują są czymś w rodzaju pułapki na mniejsze zwierzęta. Takie podziemne korytarze znajdują się na głębokości od 20 do 60 cm i mają średnicę ok 6 cm, mogą zajmować nawet do 6000 m² - to prawdziwy labirynt na Twojej działce. Choć może to dziwić – krety nie zapadają w sen zimowy. Pozostają aktywne i przez całą zimę patrolują swoje korytarze. Posiadają też specjalne „spiżarnie”, w których gromadzą pokarm na „gorsze dni”.

Kret, jako szkodnik na Twojej działce

W niektórych przypadkach krety mogą być pożyteczne – pomagają tępić owady. Niestety znacznie częściej ich działalność jest odbierana negatywnie. Podziemne tunele i kopce na powierzchni ziemi niszczą i szpecą trawniki. Zwierzęta są zmorą zapalonych ogrodników również, dlatego że podczas kopania uszkadzają korzenie roślin uprawnych i ozdobnych, co prowadzi do ich osłabienia i obumierania. Z obecności kretów na swoich polach uprawnych nie są zadowoleni także rolnicy. Kopce kretów na pastwiskach zmniejszają obszar przydatny do wypasu zwierząt, a wykopane przez nie kamienie są częstym powodem uszkodzenia maszyn. Ponadto tunele kretów mogą znacznie uszkodzić system odwadniający i osłabić wały przeciwpowodziowe. Dodatkowo – krety jak wiele innych dzikich zwierząt mogą przenosić wściekliznę, choć większym zagrożeniem w ich przypadku są pasożyty żyjące na ich ciele – pchły i kleszcze. Co prawda spotkanie kreta na powierzchni jest mało prawdopodobne, ale na wszelki wypadek warto pamiętać o zachowaniu ostrożności i trzymaniu się na dystans.

Zadzwoń 534 534 312 i zamów usługę deratyzacji przeciwko kretom

Czy krety są pod ochroną?

Na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 7 października 2014 r. (Dz.U. poz. 1348) krety zostały objęte częściową ochroną gatunkową. Ochrona nie dotyczy terenów, na których znajdują się prywatne ogrody i działki, szkółki leśne, trawiaste lotniska, ziemne konstrukcje hydrotechnicze i obiekty sportowe. Nie oznacza to jednak, że krety można zabijać, a jedynie, że można je przenieść w inne miejsce lub odstraszyć. Za zabijanie kretów grozi grzywna do 5 tys. zł.

Domowe sposoby na walkę z kretami

Ponieważ (zgodnie z tym, co napisaliśmy powyżej) krety w Polsce są objęte ochroną, walka z nimi powinna być humanitarna. Kreta nie można skrzywdzić, dlatego na początek warto wypróbować kilka domowych sposobów. Jednym z nich będzie strategiczne rozmieszczenie roślin, których zapach odstraszy szkodniki. Zwierzęta nie przepadają za rącznikiem pospolitym, aksamitką, czosnkiem, narcyzami, bazylią i liśćmi czarnego bzu. Nie zaszkodzi posadzić te rośliny w ogrodzie w ramach działań profilaktycznych. Jeśli jednak kret już pojawił się na naszym terytorium, z wymienionych roślin można przygotować wywar i wlać w korytarze, wykopane przez zwierzęta. Inna metoda polega na wbiciu pręta w kretowisko, na którym umieszcza się następnie aluminiową puszkę lub plastikową butelkę. Hałas i drgania podczas powiewów wiatru mogą skutecznie odstraszyć krety. Znanym sposobem na wypędzanie kretów jest też umieszczanie w ich tunelach sierści lub odchodów naszych pupili, kotów i psów.

Środki na krety dostępne w sklepach

Niestety domowe sposoby na krety mogą okazać się niewystarczające. Tutaj z pomocą próbują przyjść producenci, którzy oferują różne środki na szkodniki, w tym krety. W sklepach znajdziemy m.in. ultradźwiękowe i wibracyjne odstraszacze – to urządzenia, które emitują dźwięki i wibracje, mające na celu przepędzenie kretów. Ostraszacze wbija się w ziemię w ogrodzie. Najlepiej zdecydować się od razu na kilka sztuk – niestety fundament domu czy ogrodzenie grządki może stanowić przeszkodę, której ultradźwięki i wibracje nie będą w stanie pokonać. Wśród asortymentu do zwalczania kretów można też znaleźć szereg pułapek, które wkopuje się w ziemię w miejscu aktywnego tunelu – najlepiej w pobliżu świeżego kopca (czyli takiego, gdzie wykopana ziemia jest jeszcze wilgotna). Nie wszystkie pułapki są dedykowane walce z kretami, czyli żywołowne – należy zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Po rozłożeniu pułapek w ogrodzie należy monitorować je co kilka godzin (najlepiej wcześnie rano – krety są wtedy najbardziej aktywne), ponieważ krety są w stanie przeżyć tylko 10h bez pożywienia. Wśród środków na krety znajdziemy też preparaty, których zapach odstraszy zwierzęta. Uwolnione w postaci gazowej substancje oblepiają ścianki tunelu i skutecznie zniechęcają krety.

Zanim kret zagości w ogrodzie – działania, które ograniczą pojawianie się szkodników

Zwalczanie kretów, które zagościły na Twoim terenie może okazać się bardzo trudne. Dlatego już na etapie planowania ogrodu warto zastosować rozwiązania, które zapobiegną takim problemom w przyszłości. Jednym z nich będzie głęboka (na ok. 70 cm) podmurówka pod ogrodzenie, która będzie skuteczną barierą – nie pozwoli przedrzeć się kretom zamieszkującym sąsiednie działki. Warto zainwestować także w utwardzenie nawierzchni wokół domu. Mowa tutaj o ścieżkach, chodnikach, podjeździe, a nawet strefie wypoczynkowej. Jedną z nowszych metod zapobiegania pojawieniu się kretów jest rozłożenie specjalnej siatki, która uniemożliwi kretom przedostanie się na powierzchnię i tworzenie kopców. Siatkę rozkłada się na powierzchni działki jeszcze przed zaaranżowaniem ogrodu i zasypuje ziemią, a dopiero później sadzi się trawę, kwiaty czy nawet warzywa.

Profesjonalne zwalczanie kretów – deratyzacja

Zdarza się, że samodzielna walka z kretami nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Może też okazać się bardzo czasochłonna. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy DDD, która w swojej ofercie ma także usługę deratyzacji, czyli zwalczania szkodliwych gryzoni (krety nie są gryzoniami, ale z racji szkód, jakie wyrządzają, działania mające na celu pozbycie się ich również nazywamy deratyzacją). Specjaliści pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się kretów.

Zadzwoń 534 534 312 i zamów usługę deratyzacji przeciwko kretom

0
Feed

Zostaw komentarz