Pchła i pluskwa, czym się różnią

Czy to pchła, czy to pluskwa, czyli podobieństwa i różnice między najpopularniejszymi pasożytami zewnętrznymi

Pchła ludzka i pluskwa domowa to dwa najczęściej spotykane i najbardziej kłopotliwe pasożyty, żerujące na człowieku. Insekty żywią się krwią ludzi (a w mniej sprzyjających warunkach także zwierząt) i zostawiają na naszej skórze uciążliwe, często bolesne ślady po ugryzieniach.

Mimo wielu podobieństw między tymi gatunkami, sposób walki z pchłami i pluskwami jest różny. Żeby skutecznie pozbyć się pasożytów, musisz je najpierw prawidłowo zidentyfikować – poniżej wyjaśniamy, jak sobie z tym poradzić.

Jak wyglądają pchły i pluskwy? Jak odróżnić pchłę od pluskwy?

Pluskwa domowa, potocznie zwana też pluskwą łóżkową jest owadem o charakterystycznym owalnym kształcie przypominającym pestkę jabłka. Ciało insekta osiąga rozmiar ok 4 – 6 mm długości i 3 mm szerokości i składa się z:

  • głowy (z dobrze widocznymi czułkami i włoskami),
  • silnie spłaszczonego odwłoku, (który zwęża się w przedniej części),
  • trzech par jednakowych odnóży zakończonych haczykami, które ułatwiają poruszanie po nierównych powierzchniach (pluskwy nie posiadają skrzydeł).

Dorosłe pluskwy mają kolor żółto brunatny, a po pożywieniu krwią zmieniają barwę na ciemnobrązową.

Pchła ludzka jest mniejsza od pluskwy – mierzy ok 2,5mm – 3,5mm. Taki rozmiar nie pozwala dojrzeć poszczególnych elementów ciała owada gołym okiem, ale jego charakterystyczne, zauważalne cechy to:

  • bocznie spłaszczony odwłok z chitynowym pancerzem,
  • brązowa, często czarna barwa,
  • odnóża tylne dłuższe od pozostałych, a przy tym bardzo skoczne (pchła może wykonać skok o wysokości 20 cm i długości nawet do 1m).

Ważną różnicą między tymi insektami jest sposób bytowania – pluskwa domowa przebywa na ciele swojego żywiciela do momentu zaspokojenia głodu, żeruje nocą, gdy śpimy, co dwa – trzy dni, a po pożywieniu wraca do swojej kryjówki. Pchła natomiast traktuje człowieka jak miejsce zamieszkania i środek transportu, może wysysać krew nawet kilka razy w ciągu doby.

Jaja pcheł i jaja pluskiew - jak można rozróżnić jaja pasożytów skórnych?

Rozpoznanie jaj pluskwy domowej jest stosunkowo proste – mają bardzo charakterystyczny kształt i jasny perłowy/ beżowy (czasem biały) kolor – wyglądem przypominają ziarna soli lub drobnego ryżu. Wielkość jednego jaja to ok 1-2mm, ale z uwagi na to, że samice składają jednorazowo aż 25-50 jaj, zwykle znajdujemy je w większej ilości w stosunkowo ciemnych, trudno dostępnych miejscach (np. szpary, szczeliny w podłodze, meblach).

Pchły natomiast składają swoje jaja na żywicielu (ale także w brudnych, wilgotnych lokalizacjach), a te szybko spadają na podłoże. Są dużo mniejsze niż jaja pluskwy, mają biały lub szary kolor i owalny lub okrągły kształt.

Odchody pluskiew oraz odchody pcheł - odchody pasożytów na ścianie, łóżku i na skórze

Niestety bardzo trudno rozróżnić pchły i pluskwy na podstawie pozostawionych odchodów – w obu przypadkach są to czarne plamki i drobinki widoczne na różnych powierzchniach, zwłaszcza jasnych, jak pościel, ściany, a nawet nasza skóra. Niemniej w przypadku zauważenia tego rodzaju zabrudzeń zalecana jest dokładna inspekcja całego mieszkania oraz kontakt z firmą prowadzącą dezynsekcję. Zachęcamy do kontaktu - 534 534 312.

Larwy pchły a pluskwy - jak łatwo odróżnić młode pchły i pluskwy?

Zasadnicza różnica między tymi gatunkami jest widoczna w postaci larwalnej – larwa pluskwy nie różni się znacznie od postaci dorosłej – inny jest oczywiście rozmiar (małe pluskwy są po prostu mniejsze) i kolor – młode mają bardziej przezroczystą barwę. Natomiast w przypadku pcheł sprawa ma się zgoła inaczej – larwa nie jest podobna do swojej dorosłej postaci, nie ma nóg, porusza się ruchem robakowatym.

Czy to ugryzienia pchły czy ugryzienie pluskwy? Ślady po ugryzieniach pluskiew oraz pcheł - jak je rozróżnić?

Pchły i pluskwy gryzą różne partie ciała człowieka – pluskwy żerują nocą i ich ugryzienia znajdujemy w miejscach odsłoniętych w czasie snu – na plecach czy szyi. Z kolei pchły kąsają dolne partie nóg, w tym kostki stóp, ręce i barki, a także okolice pasa. Dodatkowa różnica to ilość ugryzień – jedna pluskwa podczas pożywienia wykonuje zazwyczaj trzy ukąszenia, zlokalizowane blisko siebie, zazwyczaj w linii prostej, rzadziej układające się w kształt trójkąta. Miejsce po ugryzieniu pluskwy jest zaczerwienione, czasem na skórze widoczny jest obrzęk. Najczęściej pluskwy gryzą w kilku miejscach. Ślady po ugryzieniach pluskwy przypomina ugryzienia przez kilka komarów. Natomiast miejsca po żerowaniu pcheł charakteryzują się dużą liczbą małych czerwonych punktów, bez opuchlizny, ale mocno swędzących.

Skąd biorą się pchły w domu? Skąd biorą się pluskwy w domu? Podobieństwa i różnice w rozprzestrzenianiu się pcheł oraz pluskiew.

Warto podkreślić, że standard sanitarny naszego domu czy mieszkania nie ma wpływu na pojawienie się pluskiew (ale pcheł już tak). Oczywiście w zaniedbanym pomieszczeniu trudniej zlokalizować ich obecność, ale utrzymanie wysokiej higieny wcale nie gwarantuje ochrony. Pluskwy wyczuwają żywiciela na podstawie jego zapachu i temperatury ciała - zazwyczaj przenosimy je nieświadomie, na odzieży wierzchniej lub przedmiotach, które znajdowały się w już wcześniej zapluskwionych miejscach (np. komunikacji miejskiej, hotelu, kinie). Dodatkowo pasożyty te mogą przemieszczać się zupełnie samodzielnie za pomocą haczykowatych odnóży po ścianie, suficie, czy po prostu podłodze. Do mieszkania przedostają się przez otwory i nieszczelności np. w ścianach, oknach i drzwiach. Inaczej jest w przypadku pcheł, które lubią brudne i zaniedbane pomieszczenia. Przebywają w trudno dostępnych, wilgotnych i zanieczyszczonych miejscach, jak szczeliny w podłodze, zwilgotniałe i zabrudzone dywany, stare obicia mebli. Głównym miejscem bytowania pchły jest jej żywiciel, toteż na nową ofiarę po prostu przeskakuje. Bardzo często pasożytuje na zwierzętach, więc kontakt z zaniedbanymi pupilami może skutkować zarażeniem. Podobnie w przypadku legowisk psów i kotów - jeśli ich właściciele mają pchły, istnieje duże prawdopodobieństwo, że insekty przeniosą się na człowieka.

Jak chronić się przed pchłami oraz pluskwami?

Najważniejsze wydają się działania profilaktyczne w postaci częstej inspekcji naszych domów i mieszkań. Regularne sprzątanie może nie zapobiegnie wtargnięciu pluskiew, ale pomoże je znacznie szybciej zlokalizować. Warto unikać miejsc stanowiących zagrożenie – w przypadku pluskiew należy dokładnie sprawdzać przedmioty zakupione z drugiej ręki, czyścić odzież i walizki po powrocie z wakacji, sprawdzać otoczenie naszych łóżek i kanap. Jeśli chodzi o pchły – trzeba pamiętać przede wszystkim o higienie osobistej a także naszych zwierząt domowych.

Jak pozbyć się pcheł oraz pluskiew?

Zarówno pluskwy jak i pchły są wrażliwe na wysoką temperaturę. Jeśli w domu zlokalizujemy pasożyty warto przede wszystkim dokładnie odkurzyć i wyczyścić mieszkanie, najlepiej za pomocą gorącej wody lub pary wodnej. Przydadzą się także środki owadobójcze dostępne w sklepach z chemią kuchenną lub ogrodniczą. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na wszelkie ukryte, trudno dostępne miejsca – szczeliny w podłogach, listwy przypodłogowe, ramy łóżek, obrazów, gniazdka, materace, kanapy, obicia mebli, dywany. O ile jednak samodzielna walka z pchłami (jeśli została odpowiednio wcześnie podjęta), w wielu przypadkach skutkuje sukcesem (stawia się tutaj głownie na zadbanie o higienę osobistą, czystość domu/mieszkania, a także zwierząt domowych) o tyle pluskwy stanowią dużo większy problem. W przypadku pojawienia się insektów pomoc specjalistycznej firmy staje się koniecznością. Pcheł możemy pozbyć się samodzielnie, natomiast, aby pozbyć się pluskiwe musimy skorzystać z właściwej dezynsekcji i odpluskwiania.

0
Feed

Zostaw komentarz