Ćmianki, ćmiankowate, to małe muchówki w kuchniach, łazienkach i miejscach z żywnością

Ćmianki - małe muszki w domu, łazience, magazynie, czyli muchówki niszczące zapasy spożywcze

Choć ćmiankowate, ćmianki, bo pod taką nazwą występują w fachowej nomenklaturze, nie są jeszcze powszechnie znane, mogą przysporzyć wielu problemów. Ich irytująca obecność w naszych kuchniach, łazienkach, piwnicach czy magazynach na żywność zwykle oznacza wysoką wilgotność, a same owady mogą przenosić drobnoustroje wywołujące alergie lub napady astmy. W artykule wyjaśniamy jak rozpoznać ćmianki i jakie działania podjąć, by pozbyć się ich kompleksowo.

Czym są ćmianki i ćmiankowate?

Ćmiankowate (Psychodidae) to rodzina drobnych muchówek, które z uwagi na wygląd najczęściej porównuje się do ciem, motyli lub komarów, choć są od nich znacznie mniejsze. Znamy ok. 450 gatunków ćmianek, występujących prawie na wszystkich kontynentach. Tylko w Polsce wyróżnia się aż 45 różnych gatunków należących do rodziny ćmiankowatych. Larwy tych drobnych, szybko polatujących owadów są związane z siedliskami wilgotnymi, dlatego w środowisku naturalnym najczęściej spotkamy je w lasach i na łąkach z płytkimi strumieniami, potokami, w błocie, na mokradłach, ale też w roślinnej materii organicznej np. na gnoju czy grzybach. Z uwagi na łatwy dostęp do pożywienia, ćmianki przystosowały się do życia w pobliżu człowieka – są więc gatunkiem synantropijnym i coraz częściej spotykamy je w naszych domach.

Jak wyglądają ćmianki?

Ćmianki są owadami o stosunkowo niewielkich rozmiarach - najmniejsze gatunki nie przekraczają 2mm, a największe osiągają maksymalnie 4-5mm. Mimo to są bardzo charakterystyczne, a przez to łatwe do rozpoznania. Dorosłe osobniki mają krępe i mocno zbudowane ciało, które gęsto pokrywają delikatne, lekko połyskujące włoski – także na skrzydłach i odnóżach. Różnią się ubarwieniem, od żółtego, przez szarości do czerni. Ponieważ w spoczynku układają skrzydła dachówkowato nad ciałem, bardzo przypominają szare ćmy. Pierwsza para skrzydeł jest szeroka i ma kształt listków z równoległymi żyłkami, na końcach mogą być półokrągłe lub lekko zaostrzone. Ćmianki posiadają parę czułek złożonych z kilkunastu zgrubiałych segmentów, które też pokrywają włoski. Larwy muchówek wyglądają zgoła inaczej – osiągają do 5mm i są pozbawione narządów ruchu, nie mają skrzydeł ani odnóży. Mają podłużny, cylindryczny lub nieco spłaszczony i bardzo ciemny odwłok, na szczycie którego znajduje się syfon oddechowy – larwy utrzymują go ponad wodą, dzięki czemu mogą oddychać. Larwy prowadzą ziemnowodny tryb życia – rozwijają się na powierzchni wody lub w mokrych miejscach z dostępem do materii organicznej.

Gdzie można najczęściej spotkać ćmianki?

Jak wspominaliśmy ćmiankowate preferują wilgotne środowiska z łatwym dostępem do pożywienia. Wabione wieczornym światłem wlatują przez okna do naszych mieszkań, domów, magazynów, piwnic i drewutni. Osiedlają się w miejscach z łatwym dostępem do martwej substancji organicznej pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, czyli resztek pokarmu zgromadzonych w filtrze zmywarki, filmie organicznym w odpływach kanalizacyjnych (odpływ wanny, toalety, zlewu), koszach na śmieci, itp., dlatego najczęściej spotkamy je w naszych kuchniach lub łazienkach. Materia organiczna jest zarówno ich pożywieniem, jak i miejscem, w którym rozwijają się larwy.

Zadzwoń i zamów usługę dezynsekcji przeciwko ćmiankom i ćmiankowatym +48 534 534 312

Jak zapobiegać ćmiankom i dostawaniu się innych muchówek do żywności?

Żeby zapobiec inwazji ćmianek należy wprowadzić działania profilaktyczne – przede wszystkim zadbać o czystość w naszych kuchniach i łazienkach. Mowa tutaj m.in. o stosowaniu szczelnych opakowań na żywność, dzięki którym nie będzie psuła się tak szybko, a jeśli już pozostanie zamknięta i nie zwabi potencjalnych szkodników. W przypadku magazynów na żywność to szczególnie istotne – nie należy pozostawiać produktów spożywczych bez odpowiedniego zabezpieczenia. Warto też regularnie opróżnić kosze na śmieci i czyścić odpływy (zlewów i kanalizacyjne) specjalnymi preparatami – np. „kretem” czy „domestosem” w celu usunięcia organicznego filmu, który się w nich gromadzi. Kontrolę nad ćmiankami pozwolą nam utrzymać specjalne lepy i łapki na owady dostępne na rynku – to tak zwana dezynsekcja prewencyjna.

Naturalne metody dezynsekcyjne, czyli jak się pozbyć ćmianek lub innych muchówek sposobami

Obecność jednej ćmianki nie musi być groźna. Co innego, jeśli owadów jest kilka lub kilkanaście i pojawiają się regularnie – prowadzą nocny tryb życia, więc najłatwiej zauważyć je nocą w kuchni lub łazience. Może to świadczyć o tym, że już założyły gniazdo. Zanim zdecydujemy się na usługi profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej można podjąć samodzielne kroki. W takim przypadku należy zlokalizować gniazdo – będzie się znajdowało w miejscu, gdzie najczęściej spotykamy owady. Osobniki latające można potraktować specjalnymi aerozolami, zawierającymi pyretroidy (nie są groźne dla ludzi, ale nie można ich wdychać), które są dostępne na runku. Ponieważ larwy ćmianek rozwijają się w rurach kanalizacyjnych zaleca się oczyścić je dedykowanymi środkami typu „kret” lub bardziej naturalnie – za pomocą wrzątku z sodą oczyszczoną i octem. Wcześniej warto też mechanicznie usunąć biofilm z kanałów ściekowych – za pomocą szczotki. Ćmianki mogą też zasiedlać się w domowej roślinności, której w takim wypadku trzeba się po prostu pozbyć. Niektóre źródła podają, że naturalnym „odstraszaczem” na muchówki jest lawenda – można rozłożyć ją w miejscach występowania owadów.

Jak skutecznie pozbyć się ćmianek?

Gdy „domowe” sposoby na muchówki zawiodą, warto skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się dezynsekcją – działaniami mającymi na celu usunięcie szkodliwych owadów. W przypadku ćmianek to szczególnie ważne, ponieważ rozmnażają się stosunkowo szybko – jedna samica jest w stanie złożyć nawet do stu jaj. Firma DDD dobierze odpowiednie metody – jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych jest oprysk, który polega na zastosowaniu substancji trującej dla owadów w postaci cieczy lub gazu.


Jak często należy wykonywać dezynsekcję przeciwko ćmiankom i innym muchówkom?

Dezynsekcję przeciw ćmiankom należy wykonać natychmiast po pojawieniu się pierwszych owadów. Dzięki temu zapobiegniemy ich nadmiernemu rozprzestrzenianiu się. Zaobserwowanie, czy muchówki już zasiedliły się w naszym domu ułatwią nam wspomniane wcześniej łapki i lepy na owady. Zabieg dezynsekcji należy przeprowadzić dwukrotnie – w celu przerwania populacji i później usunięcia pozostałych owadów. W magazynach gdzie przechowuje się ćmianki zaleca się przeprowadzanie dezynsekcji prewencyjnych, by zapobiec pojawieniu się szkodliwych owadów.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się ćmianek?

Jeśli owady już pojawiły się w naszym domu, mieszkaniu, magazynie czy gdzie indziej nie należy przenosić żywności w inne miejsca – takie działania ułatwiają owadom rozprzestrzenianie się. Najprostszym i najszybszym sposobem, by temu zapobiec będzie też natychmiastowe przeprowadzenie skutecznej dezynsekcji – w tym celu polecamy kontakt z naszą firmą.

Zadzwoń i zamów usługę dezynsekcji przeciwko ćmiankom i ćmiankowatym +48 534 534 312

0
Feed

Zostaw komentarz